Stane se po brazilském debaklu na letošním MS Ibrahimovic novým kapitánem PSG?

Brazilské trio PSG je po potupné porážce na letošním mistrovství psychicky zdevastováno. Jaké to bude mít důsledky pro pařížský fotbalový klub?

Po historicky ponižující prohře, kterou Brazilci utržili z rukou Němců během čtvrtfinálového utkání na letoštním mistrovství světa, trio sambových hvězd z Paris Saint-Germain nedosáhlo na trofej pro hostitelskou zemi. Co je však ještě horší, že následky této porážky by mohly být pro francouzské šampiony mnohem dalekosáhlejší, s ohledem na její závažnost a kousavé poznámky, které teď hráče provázejí.

Je velice nepravděpodobné, že by se na tak zdrcující prohru v dohlednu zapomnělo.

Thiago Silva, David Luiz a Maxwell z PSG také museli vydržet další dávku ponížení v boji o třetí místo s Nizozemskem, které pro ně sice také neskončilo úspěchem, alespoň však ukončilo tuto noční můru, kterou si museli prožít. Mistrovství skončilo, zacelování ran ale bude trvat ještě dlouho. Zejména Luiz se přes traumatický zápas s dobyvatelskými Němci nemusí zcela přenést už nikdy.

„Odpovědnost za to neseme všichni, žádný z hráčů víc nebo míň,“ řekl Silva po zápase. „Fotbal je týmový sport a každý v daném kolektivu musí převzít vlastní část své zodpovědnosti. Neměli bychom hledat žádné obětní beránky. Za celou svoji kariéru jsem ještě nezažil tak potupnou prohru. Jak si to jen teď vysvětlit? Nemůžete vysvětlit nevysvětlitelné. Jediné, co teď můžeme udělat, je omluvit se Brazílii a jejím fanouškům.“

„Osobně mám po každé prohře obrovské problémy se spaním,“ dodává. Když Chelsea vyřadila PSG z Champions League, nespal jsem skoro vůbec. Představte si, co to bude po výsledku, jako je tento… Je to mistrovství světa a my všichni jsme snili vítězství.“

Bezprostředním problémem, který bude muset PSG řešit, je psychický dopad prohry na brazilskou trojici.

Byl to pro ně všechny těžký šampionát. Kritika se snesla jak na ně kvůli stylu hry, který údajně postrádal jejich typickou lehkost, tak na celou Brazílii jakožto hostitelskou zemi. Již po těsném vítězství s Chile se objevily zprávy, že k týmu byl přivolán psycholog, aby hráčům pomohl řešit jejich problémy.

Nicméně, žalostný výkon brazilské obrany proti dobře organizovanému a brutálnímu německému soupeři názorně poukázal na bezkonkurenčnost Silvy jako centrálního obránce, vůdce i organizátora. Na druhé straně Luiz, nová zářná posila PSG za 50 000 000 liber, ukázal své schopnosti v předchozích kláních turnaje.

Když v slzách opouštěl po zápase hřiště očividně zlomený, nedalo se ubránit úvahám o tom, co za hráče vlastně dorazí na Parc des Princes, až odstartuje Ligue 1. Je těžké vyhnout se černým myšlenkám, zda Luizův výkon z Brazílie nebyl jen jistou předzvěstí toho, co se stane s PSG, až Silva opět nebude například vinou zranění na hřišti. Je zde, samozřejmě, jistá šance, že jejich protivenství z nich dostane to nejlepší, na druhou stranu také existuje možnost, že šok z Brazílie a následný dlouhodobý psychický tlak budou mít dalekosáhlé důsledky.

Maxwell, který zůstal na turnaji jako nevyužitý náhradník, byl výsledky svého týmu pochopitelně také rozrušen, pravděpodobně jej však nebudou sužovat tak fatálně jako Luize a Silvu.

Celé trio má v současné době jednadvacetidenní přestávku, kterou jim PSG umožnilo za účelem duševního i fyzického zotavení po šampionátu. Ve skutečnosti však přinejmenším Silvovi a Luizovi proces psychické rehabilitace zabere mnohem delší dobu.

Pro PSG to znamená řadu problémů.

Zaprvé Silvu, Luize a Maxwella, tedy dva ze tří klíčových hráčů pro nastávající sezónu, bude trenér Laurent Blanc postrádat na řadě důležitých akcí, 2. srpnem v Pekingu, kde se bude odehrávat setkání Trophee des Champions s EA Guingamp, počínaje. Je celkem reálné, že PSG se bude muset s prvními týdny nové sezóny vypořádat s absencí celého tria. Vzhledem k Silvově pozici v týmu se tedy budou muset hráči pařížského klubu obejít dokonce bez kapitána. Toho pravděpodobně v době nepřítomnosti zastoupí Zlatan Ibrahimovič, který tým v Silvově nepřítomnosti vedl pokaždé. A pokaždé, když se na hřišti ukázal s páskou na ruce, byl tento Švéd inspirujícím lídrem.

Jsou zde nějaké šance, že by po událostech letošního léta PSG zvážilo trvalejší výměnu Ibrahimoviče za Silvu? Odpovědi na tyto otázky ale začnou získávat konkrétnější obrysy až poté, co se brazilské trio po svém debaklu navrátí do pařížské metropole.

Pastore: Výsledky se brzy dostaví!
PSG v Remeši remizovalo
Blanc: Přípravy bereme opravdu vážně
PSG pokročilo ve snaze získat Auriera!
PSG v Pekingu!